Eveniment URBACT

Marți, 10.12.2019, ora 11.00, in sala de ședințe a Consiliului Local Botoșani,  a avut loc intalnirea  de prezentare a proiectului -DI4C – Digital Innovation 4 Cities-DI4C (Inovații Digitale pentru Orașe)-, pe care UAT Municipiul Botoșani il implementează in cadrul programului european URBACT, in parteneriat cu municipalități din Messina (Italia), Roquetas de Mar (Spania), Oulu (Finlanda), Saint-Quentin (Franța), Municipiul și Consiliul Regional din Trikala (Grecia), Portalegre (Portugalia), Municipiul Botoșani și Centrul de Inovare Digitală Ventspils (Letonia).Proiectul iși propune să ajute orașele partenere in demersurile pentru a deveni orașe inteligente (smart cities), prin realizarea unor planuri de acțiune personalizate, creșterea capacității funcționarilor publici de a utiliza noile tehnologii in relația cu cetățenii, precum și sporirea gradului de digitalizare a activităților.
Una din activitățile principale ale proiectului o constituie crearea unui Grup de Lucru Urban, format din reprezentanți cu expertiză in sectoarele de activitate vizate de proiect. Această structură va reuni reprezentanți ai administrației și ai instituțiilor publice locale, aleși locali, furnizori de servicii publice, societate civilă, sector privat și comunitate de afaceri, potențiali finanțatori și cetățeni (beneficiarii finali ai proiectului). Grupul de Lucru Urban va funcționa ca structură informală, deschisă tuturor instituțiilor/ organizațiilor/ persoanelor interesate să contribuie activ la dezvoltarea orașului.

foto_U

Ultima modificare: 08.11.2022 – 15:18 de către Primăria Municipiului Botoșani

Anteriorul Activitate proiect Digital Innovation 4 Cities (DI4C)